Przedszkole Bajka

Motylki 2015/2016

Wycieczka na Policję

W ramach poszerzenia zakresu wiedzy "Bezpieczne poruszanie się po drogach" Przedszkolaki 15.10.2015 r. odwiedziły Komendę Powiatową Policji w Bytowie. Policjanci przekazali dzieciom cenne wiadomości o pracy policji. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć z bliska mundur policjanta, sprzęt wykorzystywany w pracy policji oraz środki ochrony osobistej. Ciekawym doświadczeniem było odciśnięcie na papierze własnych linii papilarnych oraz symulowana rozmowa telefoniczna mająca na celu zawiadomienie o niebezpieczeństwie, w której dzieci przedstawiały się, udzielały informacji o miejscu zdarzenia albo własnym adresie, dotyczącym niebezpieczeństwa.
Dowiedziały się jaka jest rola pracy policjanta w ruchu drogowym, jakie są zasady bezpiecznego podróżowania samochodem osobowym (zajęcie miejsca w foteliku, zapięcie pasów, zachowanie spokoju podczas jazdy.
Poznały jakie są zasady bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w środkach komunikacji miejskiej.
Utrwaliły numery alarmowe.
Uczestniczyły w pokazie tresury psa policyjnego, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem dzieci. W tym temacie dzieci dowiedziały się że:

  • nie wolno dotykać dzikich zwierząt;
  • nie wolno zbliżać się do zwierząt, których nie znamy;
  • nie wolno wchodzić na teren, którego pilnuje pies;
  • w sytuacji zagrożenia atakiem psa bądź innego zwierzęcia należy zachować spokój;
  • wiedzą, że nie wolno zaczepiać zwierząt i potrafią przyjąć pozycję „żółwika”.
Niebywałą atrakcją dla dzieci było wejście do radiowozu policyjnego.
Dzieci nabrały zaufania do pracy policji. Wiedzą że policjant jest osobą, do której zawsze mogą się zwrócić o pomoc, gdy znajdą się w niebezpiecznej sytuacji.
Swoje wrażenia z wycieczki na Policję przedstawiły w formie prac plastycznych a także w czasie zabaw tematycznych na świeżym powietrzu wykorzystując do tego sprzęt ogrodowy (samochód policyjny).